Теріологічна школа:
види-символи, тотемні види

(веб-сайт Українського теріологічного товариства НАНУ www.terioshkola.org.ua)

про школу
робочі групи
наша фауна
види-символи
бібліотека
праці школи
персоналії
інтернет

поточне

обнови сайту
школа-семінар
гаряче чтиво
наші новини

наш форум

Про види-символи

Види-символи — особлива категорія видів, які добре відомі кожній людині і сучасна історія популяцій яких тісно сплетена з історією самої людини у тій чи іншій місцевості, країні, континенті. Їхня охорона, як правило, залежить майже виключно від ставлення до них людей, і успіх кожної природоохоронної активності цілком визначається лише одним — загальним рівнем культури сучасного природокористування, рівнем відповідальності кожної пересічної людини за долю таких видів. Поняття видів символів активно використовується для розвитку природоохоронних ініціатив в усьому світі, і його успішне впровадження і подальше існування чи функціонування в Україні залежить від позиції фахівців і медійців, ніяк не від чиновників.... Знання мають бути донесені до пересічних людей, а вони вірять не чиновникам, а натхненним дослідникам і аматорам.

2009 року Теріологічне товариство започаткувало низку постійно діючих ініціатив щодо проблем охорони рідкісних і вразливих видів ссавців. Першим таким видом став зубр (2009), наступним героєм обрано видру (2010), і цього року (2011) його символом і об'єктом нашої спеціальної уваги обрано кажана (без уточнення виду), на підтримку ініціативи EUROBATs щодо Року Кажана в Європі.

більше про цю тему: Загороднюк І. Види-символи та тематичні роки звірів в Україні // Теріофауна заповідних територій та збереження ссавців / Укр. теріол. тов-во НАН УКраїни. — Гола Пристань, 2012. — С. 74. — (Novitates Theriologicae. Pars 8). pdf (190 kb) >>>

фото з вікіпедії, автор - kallerna2014 Рік Борсука в Україні

За підсумками круглого столу з питань моніторингу та охорони хижих ссавців учасниками ХХ теріологічної школи-семінару (Карпатський НПП, 30.09–5.10.2013) домовлено 2014 рік присвятити Борсуку — одному з найунікальніших видів нашої фауни, який відомий і своїми довгими маршрутами, і великими містечками, і зимовою сплячкою, і ненормальним інтересом з боку браконьєрів. Докладніша інформація буде викладена тут пізніше. А поки що дивіться статтю, що стала лідером голосувань у Вікіпедії на статус "доброї" >>>

Glis glis, фото М. Дребета2013 Рік Вовчка в Україні

Продовжуючи традицію визначати ссавця року, учасники 19 теріологічної школи (Чорноморський заповідник, 24–29.09.2012) домовилися присвятити новий 2013 рік вовчкам — одній з найунікальніших родин ссавців нашої фауни. Унікальні та найпомітніші особливості вовчків — великі очі, пухнастий хвіст, довгі вуса, переважно деревний спосіб життя, сутінкова активність. >>>

english version2011–2012 Рік Кажана в Україні

За пропозицією EUROBATS найближчий рік (а насправді навіть два!) названо Роком Кажана (Year of Bat 2011-2012). Кажани визнані природоохоронними організаціями Європи уразливою групою тварин, яка потребує охорони. В Україні кажани майже у повному складі (окрім трьох видів) включені до Червоної книги (2009). За рішенням 17 Теріошколи, наше товариство підтримало цю ініціативу і провело певну організаційну роботу. Зокрема, на сайті створено галерею "Кажани України", приурочену до Року Кажана; спеціальна сторінка створена і на kazhan.org.ua. На відміну від попередніх років звірят, цей рік присвячено тварині без уточнення її роду і виду, тобто всім кажанам, з якими ви можете мати справу. Долучайтеся до просвітницьких заходів і моніторингових досліджень. Пропозиції щодо такої активності читайте на форумі Теріошколи: 2011 — рік кажана у Європі.

english version2010 Рік Видри в Україні

За ухвалою 16 теріологічної школи 2010 рік оголошено Роком Видри в Україні. Видра (Lutra lutra) — один з найуразливіших ссавців нашої фауни, який відновив свою чисельність і ареал завдяки низці офіційно визнаних охоронних статусів (МСОП, ЧКУ, CITES тощо). Наразі вид знову під загрозою: його здобувають браконьєри, нищать рибоводи. Через особливості просторової структури популяцій вид неможливо охороняти в межах окремо взятої заповідної території, і успіх може бути забезпечений тільки шляхом охорони виду по всій гідрографічній мережі.
На сайті створено спеціальну сторінку про цей вид >>>

english version2009 — Рік Зубра в Україні

За ухвалою 15 теріологічної школи 2009 рік оголошено Роком Зубра в Україні. Зубр — найбільший і найуразливіший ссавець нашої фауни, який був знищений в Україні і якого вдалося відновити тільки завдяки низці природоохоронних заходів після майже повного винищення у масштабі світової фауни. Наразі вид знову під загрозою, попри його офіційний "червонокнижний" статус.
На сайті створено спеціальну сторінку про цей вид >>>

Цьому виду присвячено ще один першокласний матеріал, підготовлений за мотивами дискусій на "зубровому" кругломі столі, що відбувся в рамках 15-ї (канівської) теріошколи Сергієм Гащаком: "Що ми знаємо про зубра... Наступний рік — рік Бика. Нехай він стане роком порятунку зубра!" >>>

Склад сучасної теріофауни України

Клас ссавців представлений у фауні України близько 140–150 видами 30 родин. Відмінності в оцінках кількості таксонів залежать від того, чи враховують в оцінки багатства види, що вимерли в історичні часи, ймовірно вимерли, або є свійськими чи здичавілими тощо. Повний перелік видів за рядами і родинами подано окремою сторінкою: >>> огляд видів ссавців України