на титульну сторінку

Теріологічна школа:
ідея, задачі, рада теріошколи

(веб-сайт Українського теріологічного товариства НАНУ www.terioshkola.org.ua)


 

головне

про школу
робочі групи
наша фауна
види-символи
фотогалерея
хроніка шкіл
бібліотека
праці школи
персоналії
інтернет

 

поточне

обнови сайту
школа-семінар
гаряче чтиво
наші новини
наш форум

 

Google

 

 

обговорення найближчої школи-семінару дивіться на форумі теріошколи

 

english version Що таке "теріошкола"

Теріологічну школу започатковано 1993 року як одну з робочих мереж Українського теріологічного товариства. Діяльність Школи спрямована на активізацію досліджень ссавців і розробку заходів з їх охорони, налагодження мережі дистанційних досліджень, підтримку ініціатив з охорони кажанів та великих хижих, налагодження обміну інформацією. Ініціатором створення Школи виступив Ігор Загороднюк.

Вихідна ідея школи — щорічна зустріч теріологів, що працюють у заповідниках і на біологічних стаціонарах, з метою узгодження методик обліку фауни, ведення моніторингових досліджень, обміну досвідом. Школа організовувалася в період тотальної академічної та економічної кризи і однією з її задач було збереження фахового кола, спроба організувати спілкування колег в умовах суцільного інформаційного голоду і занепаду теренових досліджень. Перший інформаційний лист від започаткування школи підписано 24.11.1993 р., 3.10.1994 р. почала працювати перша і надалі щорічна школа-семінар. Докладніше про історію Школи >>>

Тепер школа значно розширила свої задачі, проте первинні її задачі збереглися як традиційні розділи щорічного зібрання. Наразі Школа об’єднує близько 120 респондентів з більшості природоохоронних і наукових центрів України (Асканії-Нова, Донецька, Канева, Києва, Луганська, Львова, Ніжина, Сімферополя, Рахова, Ужгорода, Харкова, Яремчі). Поточна робота проходить в режимі телеконференцій. Раз на рік відбувається загальне зібрання: школа-семінар, що останніми роками стала головною в році подією теріоло­гічного життя в Україні.

Щороку за матеріалами поточних семінарів видається щонайменше один тематичний збірник теріологічних праць: як у формі спеціального видання "Праці теріологічної школи" (вже видано 15 випусків і підготовлено ще два), так і у формі інформаційних бюлетенів та спеціальних випусків наукових вісників тих чи інших університетів, відповідно до географії наших зустрічей. Загалом за період з 1993 року дотепер видано понад 25 теріологічних видань. Докладніше про це на сторінці "бібліотека".


Схема роботи школи

Школа збирається раз на рік на головний семінар, що триває один робочий тиждень, щоразу на базі нової установи. Звичайно школа-семінар походить у вересні-жовтні на базі однієї із установ ПЗФ або біологічному стаціонарі певного університету.
Кожна школа має головну тему, що обговорюється два основні робочі дні. Ця тема звичайно затверджується на останньому засіданні попередньої школи або оргкомітетом відповідної школи, і під цю тему формується програма і готуються заявки на участь.
В рамках роботи школи діють постійні групи, що проводять свої круглі столи за традиційною тематикою, у тому числі: УЦОК, ABC, HELP, ЧКУ, GLIS (докладніше див. сторінку "робочі групи").
До традиційних розділів школи відносяться також: "дисертаційний марафон" — доповіді колег за темами поточних досліджень; "інформаційний ярмарок" — обмін найбільш важливою інформацією про видання, конференції, знахідки тощо; "нові імена в теріології" — представлення студентських та аспірантських наукових праць, апробація дисертаційних досліджень.
На школі також відбуваються й інші спеціальні семінари, серед яких останніми роками були такі: фотодокументація та фотопастки, безпека роботи з тваринами як можливими носіями ПВІ, виготовлення колекційних зразків із загиблих тварин, ведення баз даних та ГІС-технології в роботі.
Обов'язковим і щоразу іншим розділом є екскурсія (звичайно на півдня) до найбільш цікавих і відомих природних місцях району розташування стаціонару, де проводиться семінар, з демонстрацією облікових пастколіній, маршрутними обліками та польовими класами.


Рада школи

Організаторами першої школи-семінару стали Ігор Загороднюк (Інститут зоології НАН України), Олександр Киселюк (Карпатський національний парк), Ярослав Довганич і Василь Покиньчереда (Карпатський біосферний заповідник) і Олександр Федорченко (Дунайський заповідник). Вони ж сформували першу раду школи. Надалі до складу ради входили найактивніші учасники поточних шкіл. З 2009 р. за пропозицією голови школи (І. Загороднюка) головою Ради Школи призначається інший від голови школи фахівець терміном на один (два) роки, який передає свої повноваження наступному голові школі, рекомендованому ним за згодою голови школи та присутніх на поточній школі членів Ради школи. Отже, ця урочиста подія, що відбувається на щорічній школі-семінарі, є нашим визнанням заслуг дослідника та активного учасника школи у розвитку теріології в Україні та розвитку нашого товариства. До кожного складу ради звичайно входять 5-8 теріологів:

Члени Ради після 26 теріошколи за підсумками школи 2019 року в Запоріжжі:

Баркасі Золтан (Національний науково-природничий музей) (член оргком. 25–26 ТШ, 2018–2019)
Брусенцова Наталя (НПП Слобожанський) (чл. Ради з 20 шк, голова з 23 шк. 2016)
Гайдаш Олександр (Український протичумний інститут) (член Ради з 24 шк. в Одесі, 2017)
Дребет Михайло (НПП Подільські Товтри) (голова Ради з 22 шк. 2015 в Кам’янці-Подільському)
Жила Сергій (Поліський природний заповідник, голова Ради з 25 шк.)
Загороднюк Ігор  (Національний науково-природничий музей) (ініціатор та голова Теріошколи)
Селюніна Зоя (Чорноморський біосферний заповідник) (голова Ради з 19 шк. 2012, Казантип)
Сагайдак Андрій (голова Ради з 21 шк. 2015 в РЛП Міжрічинський)

Голови Ради школи різного часу
(цей почесний статус започатковано 2009 року на 16 теріошколі):

Володимир Тищенко (Національний університет БіП), з 16 (поліської) школи 26-31.10.2009 р.
Ігор Дикий (Львівський національний університет), з 17 (шацької) школи 20–25.10.2010 р.
Микола Товпинець (Кримська республ. СЕС), з 18 (казантипської) школи 6–30.09.2011 р.
Зоя Селюніна (Чорноморський біосферний заповідник), з 19 (чорномор.) школи 24–29.09.2012 р.
Олександр Киселюк (Карпатський НПП), з 20 (карпатської) школи 30.09–05.10.2013 р.
Андрій Сагайдак (РЛП Міжрічинський), з 21 (міжрічинської) школи 21–24.05.2015 р.
Михайло Дребет (НПП Подільські Товтри), з 22 (подільської) школи 5-9.10.2015 р.
Наталя Брусенцова (НПП Слобожанський), з 23 (слобожанської) школи 26.09-01.10.2016 р.
 Микола Роженко (Одеський національний університет), ) з 24 шк в Одесі, 04-08.10.2017 р.
 Жила Сергій (Поліський природний заповідник, голова Ради з 25 шк.)
 Лебедєва Наталія (Запорізький національний університет, голова Ради з 26 шк.)

Члени Ради різного часу (за абеткою, список поки не повний):

Баркасі Золтан (Національний науково-природничий музей) Брусенцова Наталя Олександрівна (НПП Слобожанський) Вобленко Олександр Сергійович (Ніжинський педагогічний університет) Вишневський Денис Олександрович (ДСНВП "Чорнобиль") Волох Анатолій Михайлович (Таврійська агротехнічна академія, Мелітополь) Гайдаш Олександр (Український протичумний інститут) Гащак Сергій Петрович (Міжнародна радіоекологічна лабораторія) Годлевська Олена Віталіївна (Інститут зоології НАНУ) Гольдін Павло Євгенович (Таврійський національний університет) Дикий Ігор Васильович (Львівський національний університет) Довганич Ярослав Омелянович (Карпатський біосферний заповідник) Дребет Михайло Васильович (НПП Подільські Товтри) Дулицький Альфред Ізрайлович (Кримська філія НУБіП) Жила Сергій Миколайович (Поліський природний заповідник) Загороднюк Ігор Володимирович (Луганський національний університет, нині Національний науково-природничий музей) Кедров Борис Юрійович (Ніжинський педагогічний університет) Киселюк Олександр Іванович (Карпатський національний природний парк) Кондратенко Олександр Вікторович (Луганський природний заповідник)  Лебедєва Наталія (Запорізький національний університет) Лобков Володимир Олексійович (Одеський національний університет) Пилявський Богдан Романович (Тернопільський педагогічний університет) Покиньчереда Василь Федорович (Карпатський біосферний заповідник) Поліщук Ігор Костянтинович (Біосферний заповідник Асканія-Нова) Роженко Микола Васильович (НПП Нижньодністровський) Сагайдак Андрій Васильович (Національний університет біорізноманіття і природокористування, нині Міжрічинський РЛП) Селюніна Зоя Володимирівна (Чорноморський біосферний заповідник) Скоробогатов Євген (Харківський національний університет) Тищенко Володимир Миколайович (Національний університет біорізноманіття і природокористування) Товпинець Микола Миколайович (Кримська республіканська СЕС) Токарський Віктор Арсентійович (Харківський національний університет) Федорченко Олександр Олексійович (Дунайський біосферний заповідник)

 


автор сторінки: Ігор Загороднюк

створено 25.05.2003,
поновлено 26.06.2019

 

Locations of visitors to this page