XXI Теріологічна школа (2015)

Мисливська та раритетна теріофауна: управління популяціями

(головна сторінка XXІ теріологічної школи-семінару)

Game and Rare Mammal Fauna: Population Management
(21 Theriological School, programm of Annual Workshop of the Ukrainian Theriological Society)

тема XXІ школи

інфа на facebook
програма школи
перелік доповідей
учасники Школи
пам'ятка в дорогу

бланк реєстрації учасника школи у форматі WINWORD

роботи міжнародної науково-практично конференції
(проект)

XXІ Теріологічна школа-семінар
"Мисливська та раритетна теріофауна: управління популяціями"

Питання, що пропонуються для розгляду:

1. Сесії та круглі столи

1.1. Управління популяціями ключових груп ссавців: мисливських звірів та рідкісних видів

Постановча сесія. Мова про види, яким приділяють особливу увагу і задля яких розробляють і реалізують системи заходів на підтримку і відтворення популяцій: мисливських видів як потенційних об'єктів полювання та рідкісних видів, які знаходяться на межі зникнення.

1.2. Лекційна частина щодо управління популяціями мисливських звірів:

Біотехнія та інші заходи на користь популяцій мисливських видів (підгодівля, регуляція хижацтва та вилучень людиною, переселення, регуляція вікостатевої структури, селекційні заходи щодо трофейних якостей тощо).

1.3. Доповіді й короткі повідомлення за тематикою досліджень мисливських видів. Засідання у формі круглих столів за темами, актуалізованими на лекційній і доповідній частинах сесії.

1.4. Лекційна частина щодо управління популяціями рідкісних видів:

Ідеї Планів дій з охорони та відтворення популяцій рідкісних видів. Від охорони "червоними списками" до ключових заходів як послідовних дій на охорону та відновлення популяцій; від охорони видів до охорони угруповань та екосистем. Поняття життєздатних популяцій та зміни життєздатності у просторі й часі. Визначення критичних загроз та їх врахування в Планах дій як заходах з усунення таких загроз.

1.5. Доповіді й короткі повідомлення за тематикою досліджень рідкісних видів. Засідання у формі круглих столів за темами, актуалізованими на лекційній і доповідній частинах сесії.

2. Польові заняття

Під час Школи заплановано відвідання низки моніторингових ділянок РЛП "Міжрічинський" та оглядова екскурсія з основами маршрутного обліку фауни на найкращих болотах Міжріччя.

2.1. Оглядова екскурсія навколо садиби РЛП Міжрічинський і знайомство з просвітницькими та природоохоронними заходами в РЛП щодо охорони "типової фауни", тобто переважно мисливських та господарсько-важливих видів, добре знаних загалом. Привал з аналізом явища "сільського" браконьєрства та інших форм неліцензованого природокористування.

2.2. Дальня екскурсія. Маршрутні обліки великих та середньорозмірних ссавців за слідами життєдіяльності. Відвідання місць організації та проведення біотехнічних заходів. Підгодівля, солонці. Відтворювальні ділянки. Привал з аналізом ролі заповідних територій у збереженні мисливської фауни, регіональні парки і заказники як відтворювальні ділянки.

2.3. Демонстраційні обліки різних груп тварин. Ссавці як група з переважно утаємниченим побутом і потреби в застосуванні спеціальних методів обліку. Пастки та ловчі канавки для обліку дрібних наземних ссавців. Павутинні тенета та УЗ-детектори в моніторингу населення кажанів. Фотопастки та інші системи реєстрації активності ссавців.

3. Про детальну агенду

Розподіл цих пунктів програми за днями й годинами буде зроблено після отримання реєстраційних заявок учасників та з урахуванням прогнозу погоди.

проект програми склали:
Андрій Сагайдак та Ігор Загороднюк