Proceedings of the Theriological School. 2014. Vol. 12 (Diversity of mammals)
Праці Теріологічної Школи. 2014. Том 12 (Різноманіття ссавців)

Contents >>> Зміст >>>

download pdfФіліпенко, С. Знахідки тхора степового (Mustela eversmanni Lesson, 1827) в Україні: огляд зоологічних колекцій // Праці Теріологічної Школи. 2014. Том 12: 102–107.

Proceedings of the Theriological School. 2014. Vol. 12: 102–107

Праці Теріологічної Школи. 2014. Том 12: 102–107

Records of the Steppe Polecat (Mustela eversmanni Lesson, 1827) in Ukraine: Review of Zoological Collections

Filipenko, S. Філіпенко, С.

Paper language: Ukrainian, English summary

Мова статті: українська

Data on the availability of Mustela eversmanni specimens in the collections of zoological museums of Ukraine are presented. Collection catalogues of 8 zoological museums of Ukraine have been analyzed. On the overall, zoological museum collections included 182 samples of the steppe polecat. 165 samples were collected in Ukraine. Most specimens of Mustela eversmanni were collected in the steppe zone of Ukraine, and 108 polecat specimens (65 % of specimens witch in the territory of Ukraine) were collected in 1950–1959. Most specimens of the steppe polecat, namely 100 samples, were collected in Luhansk region (Striltsivskyi steppe). Heorhii Modin was the most productive collector: he collected 86 samples of the steppe polecat.

Узагальнено інформацію щодо колекційних зразків виду Mustela eversmanni з території України, які зберігаються в колекціях зоологічних музеїв. Проаналізовано каталоги колекцій 8 зоологічних музеїв України. На даний момент в колекціях зберігається 182 зразків тхора степового, 165 з яких здобуто в Україні. Протягом 1950–1959 рр. здобуто 108 екземплярів (65 % зразків здобутих на теренах України) даного виду. Більшість місць, де здобуто цю тварину, знаходяться в межах степової зони України. Найбільше тхорів здобуто в Луганській області (Стрільцівський степ) — 100 колекційних зразків. Серед колекторів слід відзначити ім’я Георгія Модіна, який зібрав 86 екз. тхора.

Mustela eversmanni,zoological collections, distribution, Ukraine.

Mustela eversmanni, зоологічні колекції, поширення, Україна.

започатковано: 11 березня 2015 р.
поновлено: 01.05.2016