на сторінку хроніки

Всеукраїнський науково-практичний семінар (2011)

"Мисливська фауна на природно-заповідних територіях:
ЗАГрози і перспективи"


про цей семінар

загальний анонс
деталі, програма

звіт про роботу
наукові праці

тема на форумі

школа-семінар

 

Загальна інформація про семінар

Всеукраїнський науково-практичний семінар “Мисливська фауна на природно-заповідних територіях: загрози і перспективи” відбувся 8–9 квітня 2011 р. на базі Навчально-наукового інституту лісового і садово-паркового господарства НУБіП України (м. Київ) та Регіонального ландшафтного парку “Міжрічинський” (с. Отрохи, Козелецький р-н, Чернігівська обл.).

Організатором семінару виступила Кафедра біології лісу та мисливствознавства НУБіП, від теріологічного товариства роботу в Оргкомітеті семінару вели співробітники цієї кафедри Володимир Тищенко та Андрій Сагайдак.

Учасники

В роботі семінару взяли участь бл. 50 колег з майже всіх областей України, а також постійні учасники останніх теріологічних шкіл з Білорусі. Загалом учасники семінару представляли 14 організацій та установ, у тому числі:

вузи Національний університет біоресурсів і природокористування України, Київський національний університет ім. Тараса Шевченка, Харківський національний університет ім. В. Каразіна, Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка, Луганський університет ім. Тараса Шевченка, Національний лісотехнічний університет України, Національний університет "Києво-Могилянська академія", Кримський Агротехнологічний університет, ....

академічні інститути: Інститут зоології НАНУ, Інститут ядерних досліджень НАНУ, Міжнародна радіоекологічна лабораторія, Інститут рибного господарства УААН, Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р. Кавецького НАНУ, НВЦ НАН Бєларусі з біоресурсів,

природоохоронні установи: НПП Сколівські Бескиди, Канівський природний заповідник, Київський зоопарк, Національний природний парк "Подільські Товтри", Регіональний ландшафтний парк «Деснянський», Чорноморський біосферний заповідник,

державні установи: Міністерство охорони навколишнього природного середовища, Харківська обласна та Кримська республіканська санітарно-епідеміологічні станції.

 

Робота семінару в НУБіП

Робота семінару тривала два дні. Перший день було присвячено теоретичним питанням досліджень мисливської фауни, другий день був присвячений практиці теренових досліджень.

У перший день учасники зібралися у Першому навчальному корпусі НУБіП, де розташований Навчально-науковий інститут лісового і садово-паркового господарства і його кафедра біології лісу та мисливствознавства.

Засідання почалися з вітальної сесії, на якій керівництво закладу привітало учасників зібрання з початком цієї зустрічі. .... після вітальної сесії учасникам семінару було представлено кілька доповідей загального плану, включаючи:

Адвентивні види у складі мисливської фауни України (автор І. Загороднюк, Луганський національний університет)
Програма підготовки фахівців за фахом "Мисливствознавство" (автор П. Хоєцький, Національний лісотехнічний університет)

Для учасників семінару проведено екскурсію до Музею музею лісових звірів та птахів імені Олексія Салганського, який було відкрито після реставрації незадовго до початку семінару. Гостей ознайомили з меморіальним куточком, найвідомішими експонатами та з унікальною історією цієї колекції.

ще згадати пару доповідей ....

Екскурсійна частина відбулася у другій половині цього ж дня роботи семінару. Учасників семінару завдяки турботі організаторів автобусами вивезли до Десни в районі с. Десна?, де щороку проводяться студентські практики Інституту лісового і садово-паркового господарства НУБіП України і ведуться моніторингові дослідження птахів та ссавців РЛП «Межирицький».

Ввечері на базі РЛП в с. Отрохи в приміщенні сільського клубу учасники продовжили сесійну роботу. Було заслухано кілька доповідей про мисливські види тварин та проведене їх активне обговорення. Серед інших жвавий інтерес учасників семінару викликали доповіді про сучасні підходи до заощадливі методи рубок???? і стан лісостанів... (Євгенія...., Володимир Тищенко), про стан популяцій мисливських звірів Білорусі (доп. Олексій Шпак), про.... Родзинкою цієї сесії став виступ нашого колеги ....... з оригінальними віршами по ліси і їхніх мешканців....

Перед вечерею, було ознайомлення з екологічною стежкою ландшафтного парку. Зоологи були ознайомлені з рідкісними рослинами, особливостями їх визначення, а також заслухали розповідь про визначення слідів тварин та змогли подивитись на сліди більшості ссавців на стенді під відкритим небом. Також учасники змогли ознайомитись зі звичаями жителів Придесення (або Чернігівщини????).

 

 

Цей непростий день з надзвичайно щільною програмою завершився незабутньою вечерею з лісовій альтанці. Тут відбулася неофіційна частина зустрічі, присвячена ювілею керівника теріологічного школи Ігоря Загороднюка з цікавими і неочікуваними, проте добре і заздалегідь спланованими веселими вітаннями, подарунками, побажаннями. Смачний куліш і різне смаковиння, приготовлені організаторами, добре обраднане місце і добрий настрій - все це було забезпечено організаторами зустрічі.

 

Робота в РЛП "Міжрічинський"

Другий день роботи був присвячений практиці й методикам тереновим досліджень. Зранку наступного дня учасники продовжили ознайомлення з унікальними ландшафтами РЛП. Весь день був організований як довготривала пішохідна екскурсія довжиною близько 12 км. Її маршрут якої включав як суходільні, так і болотисті ділянки РЛП. .Маршрут пролягав майже через усі найцікавіші краєвиди парку (торф’янисті луки, соснові та мішані ліси, озера та болота тощо). Майже до обіду учасникам розповідалося про визначення ссавців і птахів за слідами життєдіяльності. Слід відмітити й велику кількість ботанічної та етнографічної інформації. Також учасники були ознайомлені з майданчиком спостереження за ссавцями і птахами парку.

Після обіду було заслухано значну кількість доповідей різноманітної тематики. А ввечері проведено сесію за актуальними темами досліджень мисливських звірів. Заслухано доповідь і проведено круглий стіл з питань називництва в галузі мисливствознавства, у т.ч. стосовно реєстрових назв мисливських звірів, включаючи позначення видів і родів у офіційних документах щодо статистичної звітності 2тп.

Завершився день біля багаття, де у невимушеній обстановці учасники обмінялися враженнями від цього семінару. Наостанок кримвські колеги (Ігор Євстафьєв та Микола Товпинець) прелдставили презентацію щодо експедиційних досліджень і теріофауни Криму і запросили всіх учасників семінару на майбутню теріологічну школу-семінар, яка відбудеться найближчої осені в Криму.

 

Резолюція ..... як ні, то тепер буде....

1. Щодо зібрання загалом. Визнати роботу семінару успішною, а програму його проведення повністю виконаною. Відмітити високий рівень організаційної підготовки семінару з боку НУБіП та РЛП "Міжріченський" і подякувати усім задіяним в організацію цієї зустрічі, її робочих і побутових умов, забезпечення учасників необхідною оргтехнікою і транспортом.

2. Щодо доповідей та презентацій. Подякувати всім доповідачам і відзначити загалом високий рівень досліджень у галузі мисливствознавства і високий рівень підготовки презентацій за результатами цих досліджень. ЩЕ ПАРУ СЛІВ...

3. Щодо навчальних? програм??? з мисливствознавства. Схвалити цикл доповідей та виступів щодо спеціалізації???? "мисливствознавство"??? та вітати ідею створення паспорту? такої спеціальності і відповідної програми для .... .

4. Щодо називництва в мисливствознавстві. Вітати пропозицію І. Загороднюка переглянути і стабілізувати зооніміку у стосунку до мисливських звірів і рекомендувати підготувати відповідний огляд і винести пропозиції щодо корекції реєстрових переліків мимсливських звірів на обговорення та ухвалу найближчої теріологічної школи.

5. щось про РЛП ...... про екостежку тощо

6. Подяки. Висловити величезну подяку оргкомітету семінару і особисто _____ Лакуда????, В. Тищенку, А. Сагайдаку за .... та створення сприятливих робочих і побутових умов для всіх його учасників. (УЗГОДИТИ з п. 1)....

 

Фотозвіти

Фотозвіти про семінар (переважно його другу теренову частину) вміщено у кількох фотоальбомах, розміщених в інтернеті і анонсованих на сторінці форуму теріологічного товариства фото з теріозагартування.

див. також: Відкриття музею лісових звірів та птахів ім. професора О.О.Салганського

 

Володимир Тищенко, Віктор Пархоменко
22.04.2011, поновлено 8 вересня 2011 року

 

<<< повернутися на сторінку з хронікою зібрань