Proceedings of the Theriological School. 2014. Vol. 12 (Diversity of mammals)
Праці Теріологічної Школи. 2014. Том 12 (Різноманіття ссавців)

Contents >>> Зміст >>>

download pdfСлюсар, М. Сергій Тесленко (1959–2000): біографічний нарис // Праці Теріологічної Школи. 2014. Том 12: 127–128.

Proceedings of the Theriological School. 2014. Vol. 12: 127–128

Праці Теріологічної Школи. 2014. Том 12: 127–128

Serhiy Teslenko (1959–2000): Biographic Essay

Сергій Тесленко (1959–2000): біографічний нарис

Sliusar, M. Слюсар, М.

Paper language: Ukrainian, English summary

Мова статті: українська

A brief biographical sketch of Sergey Teslenko, a colleague with whom the author worked together for many years is presented. Serhiy Vasyliovych graduated the Karazin Kharkiv University; later he was an employee of the Department of Zoology at the Poltava Pedagogical University and a postgraduate of the Institute of Zoology, National Academy of Sciences of Ukraine. He started as an ornithologist, but later he wrote his thesis on the study of sibling species of rodents. After defending his thesis, he dedicated his life to teaching, and he worked in Poltava (Ukraine) and Luanda (Angola). Tragically died in 2000 in Angola.

Представлено стислий біографічний нарис про колегу, з яким автор працював багато років разом — Сергія Тесленка. Сергій Васильович є вихованцем Харківського університету ім. В. Каразіна, у подальшому — співробітник кафедри зоології Полтавського педагогічного університету і аспірант Інституту зоології НАН України. Починав як орнітолог, дисертацію готував з питань вивчення видів-двійників гризунів. Після захисту дисертації присвятив життя викладацькій діяльності, працював в Полтаві (Україна) та Луанді (Ангола). Трагічно загинув 2000 р. в Анголі.

Teslenko S. V., zoologist, teriologist, teacher, Ukraine.

Тесленко С. В., зоолог, теріолог, педагог, Україна.

започатковано: 11 березня 2015 р.
поновлено: 01.05.2016