єнот уссурійський Nyctereutes procyonoides

Про склад фауни, проблемні і фантомні види, надійність ідентифікації видів, номенклатуру

Модератори: Игорь Евстафьев, zag

Відповісти
Аватар користувача
zag
актив
Повідомлень: 845
З нами з: Пон грудня 05, 2005 3:18 am
Звідки: ua
Контактна інформація:

єнот уссурійський Nyctereutes procyonoides

Повідомлення zag »

1943 року перших уссурійських єнотів випустили в Україні. тепер цей адвентивний вид є повсюдно. вид є однозначно, а от однозначна назва відсутня.... листуючись з колегами щодо чергового переліку видів, вкотре виклав аргументи щодо назв, які мушу повторювати не вперше. тому вирішив викласти їх тут. ще на 9-й школі, степечаючись, колеги пропонували зберегти "єнотову" основу назви для Nyctereutes, у тому числі власне "єнот" і "єнотовидна". в інеті ходить також японська назва "танукі". варіанти з "єнотовидною собакою" тут пропоную не обговорювати. і не тільки тому, що собака - то він і що "видний" - то трохи інше за подібність (якраз навпаки, неподібність).

отже, вибране щодо єнота:

заг) пару питань: за яким зведенням ви берете номенклатуру ссавців? зокрема й українську. чому борсук "звичайний"? чому рід Nyctereutes = "собака"? чому "Muscardinus" = вовчок і чому він "горішниковий" (і що таке горішник?). чому їжак у вас "concolor", а бобр "европейський" треба би мати єдине джерело. або писати про те, що перелік оригінальний.

дікуша) Ось це яскравий приклад того, що я тобі давно говорив, щоб ти видав як орнітологи, загальний список укр-х назв ссавців, і всі посилалися на нього. .... Цитував укр-кі назви по Делеган І.В., Делеган І.І., Делеган І.В. Біологія лісових птахів та звірів. Навчальний посібник. Львів: Поллі, 2005. – 600 с. Там він подає в дужках синоніми, деякі я опустив. ...

Щодо собаки єнотовидної, то знов ж таки "рід" цитував по Делегану. хоча там в нього єнотоподібна, я даю - єнотовидна. Ти знаю вживаєш єнот усурійський, але ж якщо дотримуватись логіки - рід Єнот (Procyon), тому якщо ж брати за основу, як ти вважаєш місцеву назву, тому що місцеве населення Примор"я називає єнотовидку - єнотом, то як на мене краще дати їй знов ж таки автентичну місцеву назву, яка не перекликатиметься зі словом єнот - наприклад - МАНГУТ, бо все одно це як "забавка" я впевнений що не дійдемо до спільного знаменника. Бо наші "старі галичани" практично 100% мисливствознавців будуть вживати і вживають єнотоподібний ( бо це дуже по-українськи) бо єнотовидний (буцім калька з рос. мови) і ніяким аргументом на кшталт філологічних правил систематики ти їх не переконаєш. Короче кашучи в цьому глухий кут. Тому видавай друже ні нащо не дивлячись один загальний список, і на цьому фініш.

заг) щодо єнота: я пишу (там само) єнот. так само кажуть (принаймні в центрі і на сході) всі мисливці. так пишуть і сусіди-поляки. до речі, так писав і корнєєв у своїх перших публікаціях про новий вид. проциона називають ще "полоскун", називали і "прач". я пишу "єнот-полоскун" для роду. і по можливості помало прибираю "єнот", щоби не плутатися. собака тут ні при чому, бо собака - то Canis або спільна назва для всіх крупних Carnivora. "подібний" - то для рядів! і скільки ж ті старі галичани так звуть, якщо перша інтродукція була лише бл. 1954 року???? а мислиствознавці так кажуть, бо так написано в 2пт.... "МАНГУТ" ввести тяжко, то слово абсолютно нове. але запропонуй хоч таке. бо кожна публікація з "собакою" - то затирання в дальні синоніми власних назв, і ваша публікація буде черговим таким затиранням. принаймні, вважаю за неправильне умножувати те, що Некрутенко назвав "термінологічним суржиком".
врешті, "єнотовий пес" - це калька не з російської (в сибіру і далі на схід всіх хижаків називають "собаками" - мені багато розповідав Головушкін), а з англійської! (ракун і ракун-дог)

назва "єнотоподібний" мене особисто не влаштовувала з трьох причин:
1) вона асоціативна, а не власна, хоча власна є і була (єнот, або пропронований тобою "мангут", врешті "танукі")
2) вона біномінальна для роду, що не добре (а підродина - "собакоєнотоподібневі?" чи єнотоподібнособакові"?????)
3) морфема "-подібний", "-видний" і "-видий" існує для надродових таксонів (напр. мишовидні, зайцеподібні)

тому й пробував щось змінити, виходячи з традицій називництва.

і не єнотова біда, що його нас так примусили називати звіра, а наша біда,
що ми то продовжуємо робити, коли вже й не примушують.
історія з їжатцем це яскраво показала.....

до речі, і евробюлетені по сказу через нашу недомовленість для України окремо вказують ракунів (полоскунів або ракунів по-моєму, "єнотів" по дідусю дурову і російськомовним мультикам) і ракун-догів (єнотів по-моєму і собак єнотоподібних по 2тп). див. тут: http://www.who-rabies-bulletin.org/Quer ... lance.aspx (фотку екрана шлю). але ж бачиш, що понад 40% подають як єнота! маючи на увазі Nyctereutes (хоча хтось би вже міг написати, що у нас інвазія полоскунів!).....
"робота - не вовк"? Робота — не я... — думав вовк
Аватар користувача
zag
актив
Повідомлень: 845
З нами з: Пон грудня 05, 2005 3:18 am
Звідки: ua
Контактна інформація:

Re: єнот уссурійський Nyctereutes procyonoides

Повідомлення zag »

цікаве видання: Хроніки Львова (1946 - 2006)
http://www.mankurty.com/hroniky/hroniky ... ova%20.doc

дивимося розділ "1953-й" на с. 43:

"9 жовтня. До відома мисливців і населення.
Облконтора «Заготживсировина» завезла і випустила в лісах Бродівського району
уссурійського єнота в цілях акліматизації і розведення.
Полювання категорично заборонено.
За знищення єнота кримінальна відповідальність.
"

от вам і правда щодо "100% старих галичан".... бо ті старі галичани, мабуть, як старі індійці дакоти, тільки на шоу для "бліднолицих" такими є, а свою історію забули.
є в мене також невеличка замітка О. Корнєєва з дуже подібним текстом щодо єнотів на Київщині за 1952 рік. самі можете побачити:
Вкладення
замітка О. Корнєєва в газеті "Вечірній Київ" 19.03.1952 (підпис рукою І. Сокура, з мого архіву)
замітка О. Корнєєва в газеті "Вечірній Київ" 19.03.1952 (підпис рукою І. Сокура, з мого архіву)
"робота - не вовк"? Робота — не я... — думав вовк
Аватар користувача
zag
актив
Повідомлень: 845
З нами з: Пон грудня 05, 2005 3:18 am
Звідки: ua
Контактна інформація:

Re: єнот уссурійський Nyctereutes procyonoides

Повідомлення zag »

ну і ось картинка щодо рабічного бюлетеню європи (Rabies Bulletin Europe)
з єнотами всіх мастей на Вкраїні милій!
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
rabies-bul-europ-racun-ukr.jpg
див. на стовпчик "ракуновий пес" (raccon dog) і просто "ракун" (raccon).
як бачимо, у нас за чисельністю (принаймні за числом реєстрацій сказу)
американський єнот (ракун) скоро дожене уссурійського.
"робота - не вовк"? Робота — не я... — думав вовк
Fin
актив
Повідомлень: 39
З нами з: Пон червня 18, 2007 7:47 am
Звідки: АХЗ
Контактна інформація:

Re: єнот уссурійський Nyctereutes procyonoides

Повідомлення Fin »

zag писав:врешті, "єнотовий пес" - це калька не з російської (в сибіру і далі на схід всіх хижаків називають "собаками" - мені багато розповідав Головушкін), а з англійської! (ракун і ракун-дог).....
По этому поводу вспоминается смешной случай. В связи с запретом в Евросоюзе использования меха кошек и собак, сложилась очень сложная ситуация для ряда звероферм в Финляндии, которые выращивали енотовидных собак. В результате имели место публикации, которые доказывали (в том числе с помощью молекулярки), что Nyctereutes - это не Canis и филогенетически достаточно удалена.
В общем, в Европе хватает чинуш-дурней :lol:
Team [theriology][ellobius][JRRT]
Аватар користувача
zag
актив
Повідомлень: 845
З нами з: Пон грудня 05, 2005 3:18 am
Звідки: ua
Контактна інформація:

"фінський єнот" - той самий Nyctereutes procyonoides

Повідомлення zag »

фіни продовжують вирощувати єнотів, і цей товар користується великим попитом і має власну назву. ось знайшов таке у вікіпедії (виправив пару мовних помилок):

"Фінський єнот" (Finnraccoon) - штучно виведена порода єнота уссурійського, якого розводять на звірофермах Фінляндії. Селекційна робота з вирощування фінського єнота проводиться за жорсткими стандартами якості SAGA FURS. Шкури сортують і продають виключно на Фінській хутровому аукціоні в Гельсінкі. Хутра марки SAGA є невід'ємною частиною системи якості в індустрії моди, яка гарантує використання найвисокоякісніших сортів хутра http://fursik.ru/encyclopedia/furanimal ... ccoon.html.

те саме роблять китайці, заробляючи чималенькі гроші на торгівлі шкурами єнотів.

ну а молекулярщики може й самі підняли гвалт, щоби підзаробити на хутрових магнатах. бо те, що єноти - не пси, знають всі, а те, що це окрема триба, а то й підродина, - знають неліниві. :)

з іншого боку, для неосвіченого споживача чим вівера не кішка, а єнот не пес? ось такі:

Зображення Зображення Зображення

аби грантодавці раділи... а грантоїди завжди раді. а реклама тим часом йде:
Finnraccoon имеет уникальные характеристики меха густую и магкую подпушь и тонкую, длинную ость. От лисы отличается большей длиной остевых волос и грубоватым волосяным покровом. Финский енот идеально подходит для отделки, особенно спортивной одежды,например, лыжных курток; а так же другой верхней одежды, чтобы придать ей естественную первобытную мужскую силу. Характерная природная структура волоса финского енота при окрашевании дает фантастические эффекты.
Меховой портал, всі помилки в тексті оригінальні, відтворені без змін)
"робота - не вовк"? Робота — не я... — думав вовк
vasyl eger
актив
Повідомлень: 262
З нами з: Вів грудня 07, 2010 5:52 pm
Звідки: KARPATY- CORDIRIERY IBERICOS

Re: єнот уссурійський Nyctereutes procyonoides

Повідомлення vasyl eger »

a sho tam GINETA robyt ?
cei zvirok postiynyi susid miy .
e dosyt v ugiddi , chasto zustrichaiy , ... i krade kury u nas :wink:
Аватар користувача
zag
актив
Повідомлень: 845
З нами з: Пон грудня 05, 2005 3:18 am
Звідки: ua
Контактна інформація:

Re: єнот уссурійський Nyctereutes procyonoides

Повідомлення zag »

ну так з генети і почалася назва "єнот".
так пишуть у багатьох джерелах, і я поділяю ту думку так само....
спочатку говорили "генетове хутро", потім стало просто "єнотом".

але потім у нас знову відновили зоол. назву "генета", а єнотами вже називали уссурійських єнотів з японськими танукі (Nyctereutes), і років з 70-80-х - також американських ракунів (Procyon). можливо, ви знаєте як "єнотів" тільки двох останніх, без генет. мисливці ж у нас, у поляків, мадярів і німців єнотом називають тільки Nyctereutes. а от дітлахи завдяки рос. мультику "крошка єнот" (і ті, хто тоді був у дитинстві) - якраз навпаки - так часто називають американських ракунів, тих, що "смугастохвості" (по рос. "полоскуны"). думаю, тому назва "єнот" поступово "з'їхала" з генет, і генети тепер не сприймаються як "єноти" навіть коли їх видно і коли вони тягають курей :) пишуть, що єноти в Європі найімовірніше інтродуценти.

картинки я взяв звідси. там і дещо прочитати про це можна.
"робота - не вовк"? Робота — не я... — думав вовк
Аватар користувача
zag
актив
Повідомлень: 845
З нами з: Пон грудня 05, 2005 3:18 am
Звідки: ua
Контактна інформація:

Re: єнот уссурійський Nyctereutes procyonoides

Повідомлення zag »

скачав і переглянув цікавий пдф:
ГРИНЕВИЧ В. А. Україна: хроніка ХХ століття / Національна академія наук України. Інститут історії України. Довідкове видання. Рік 1940. — Київ, 2009. — 233 с.

на с. 60 є трохи про розведення єнотів в Україні у ті часи:
3. Миколаїв. Ряд колгоспів області розводять у себе уссурійських єнотів. В колгоспах Цюрупинського, Білоозерського, Голопристанського, Каховського і Херсонського районів налічується вже 17 єнотових ферм. Єнотів розводять також окремі колгоспники, робітники і службовці. За добрі показники по розведенню єнотів службовці міста Херсона Кісальніков і Пісхайтен завоювали право бути учасниками Всесоюзної сільськогосподарської виставки 1940 р. Вісті ВУЦВК. — 1940. — 8 березня.
"робота - не вовк"? Робота — не я... — думав вовк
Відповісти