Методика палеонтологічних досліджень

Методи вивчення ссавців, прикладна теріологія, медтеріологія

Модератори: Игорь Евстафьев, zag

Відповісти
Олександр Ковальчук
актив
Повідомлень: 95
З нами з: Суб листопада 13, 2010 8:04 pm
Звідки: Київ

Методика палеонтологічних досліджень

Повідомлення Олександр Ковальчук »

Протягом останніх трьох років влітку мені пощастило побувати у палеонтологічних експедиціях разом з проф. Л.І. Рековцем, А.В. Пашковим, В.А. Несіним і польськими та чеськими колегами на Меджибіж Хмельницької області, у Канів Черкаської та Василівку Запорізької областей. Ці поїздки стали для мене справжньою школою життя, оскільки спілкування з однодумцями і спільна цікава робота багато чого коштують. У цій темі хочу поділитися окремими особливостями проведення польових палеонтологічних досліджень по-українськи.
1. До складу експедиції зазвичай входить небагато людей (від 4 до 8 осіб), однак за 14-16 днів, доки триває експедиція, вдається зробити дуже багато.
2. Раніше основним експедиційним транспортом Палеонтологічного музею ННПМ був незамінний УАЗик, тепер його змінила напіввантажна ГАЗель.
3. Після того, як знайдено точку з необхідною кістковмісною породою, ця ж таки порода набирається у мішки десь по 40-45 кг кожний. За раз із місцезнаходження береться максимум 12 мішків породи.
4. Привезена до місця табору (обов'язково біля водойми :!: ) порода висипається на велике рядно, поряд кладеться етикетка. Кістковмісний матеріал перемивається у спеціальних деревяних ситах з латунною сіткою (діаметр чарунки 1 мм - щоб не втратити доргоцінні зуби мишовидних гризунів) і просушується на березі (для цього слід брати тканину, схожу на ту, з якої роблять тюль).
5. Просушений кістковий концентрат пересівається за допомогою фракційних алюмінієвих сит на декілька фракцій (3-5). Обовязково кожна з них має мати етикетку із зазначеними місцезнаходженням, точкою відбору проби, шаром і датою.
6. Матеріал з крупної фракції вибирається одразу, а для того, щоб визбирати усі дрібні зубчики, фрагменти кісток із дрібніших фракцій, треба не одна година роботи пінцетом та за допомогою настільної лупи.
7. Зібрані кістки поміщуються у спеціальні коробочки чи бокси і відвозяться у Київ для визначення.
opossum
актив
Повідомлень: 29
З нами з: Сер травня 26, 2010 10:11 pm

Re: Методика палеонтологічних досліджень

Повідомлення opossum »

Як на мене, то найскладніший етап все ж таки починається після 7-го пункту. Не знаю, чи автор повідомлення брав у ньому участь - бо відвозять у Київ, а не у Суми. Але сподіваюсь, що так :-)
Такі питання:
1) Як саме ви обробляєте кістки для визначення - треба ж відшкрябати з них те, що поприлипало за ті роки, що воно пролежало в схилі. Добре якщо це глина! А якщо ні? Може ви знаєте, як відчистити кістки від кальцитів (наприклад, вони лежали в печері, на них з усіх боків повиростали невеличкі кристалики).
2) Чим і як ви підклеюєте кістки - щоб, наприклад, зуби з альвеол не повипадали; або якщо кістка крихка - її ж треба якось зберегти (хоча поки довезете до Києва вона все одно може розсипатися).

Дякую!
Аватар користувача
zag
актив
Повідомлень: 845
З нами з: Пон грудня 05, 2005 3:18 am
Звідки: ua
Контактна інформація:

Re: Методика палеонтологічних досліджень

Повідомлення zag »

я також думаю, що все тільки починається з пункту 7....
для укріплення зубів в альвеолах після чистки черепів я користуюся "закріплюючою рідиною для нігтів" (варіанти - "закріплювач емалі"): добре тримає, швидко висихає і легко закривається. стаціонарний пензлик є одним з найкращих варіантів мастити кістки, корені зубів та альвеоли. фотку цього "приладу викладати не буду, бо кожний може уявити, як виглядає лак для нігтів - стандартний жіночий дівайс. тільки всередині - не фарба, а прозорий густий клей. рік тому, коли купляв в останнє, ця скляночка коштувала бл. 4-5 гривень. продається у будь-якому магазині. користуюся цим багато років, вперше підгледів, здається, у краківських колег.
укріплення зубів на черепі сліпака "закріплювачем для нігтів"
укріплення зубів на черепі сліпака "закріплювачем для нігтів"
в інтернеті такого повно. напр.: http://www.all-biz.info/uk/buy/goods/?group=1089133
"робота - не вовк"? Робота — не я... — думав вовк
opossum
актив
Повідомлень: 29
З нами з: Сер травня 26, 2010 10:11 pm

Re: Методика палеонтологічних досліджень

Повідомлення opossum »

Спасибо!
Фотография - замечательная (не убирайте ее :-))!

Нашла развлекательно-серьезный ресурс. От Американского музея естествознания.
Они используют огромное многообразие клеев:
http://preparation.paleo.amnh.org/47/ad ... nsolidants
FireFly

Re: Методика палеонтологічних досліджень

Повідомлення FireFly »

Я сдам, как мне кажется, чудесный рецепт проклейки от Вадима Кириченко.
Он использует желатин. Капнуть воды, кисточкой взбить и готово. Говорит, что клеит очень хорошо и можно, при необходимости, достаточно легко смыть.
Олександр Ковальчук
актив
Повідомлень: 95
З нами з: Суб листопада 13, 2010 8:04 pm
Звідки: Київ

Re: Методика палеонтологічних досліджень

Повідомлення Олександр Ковальчук »

Цікавою у методичному контексті є ця книга:
Современная палеонтология. Методы, направления, проблемы, практическое приложение:
Спр. пособие: В 2-х т. / Под ред. В.В. Меннера, В.П. Макридина. М., 1988. Т.1.
С.В. Мейен, В.П. Макридин, Д.Л. Степанов и др. 540 с.

також ця: Крумбигель Г., Вальтер Х. Ископаемые. – М.: Мир, 1980. – 330 с. :!:

CLEANING FOSSIL TOOTH SURFACES FOR MICROWEAR ANALYSIS: USE OF SOLVENT GELS TO REMOVE RESISTANT CONSOLIDANT
Vincent S. Williams and Adrian M. Doyle
http://www.palaeo-electronica.org/2010_3/247/index.html
Відповісти