"ВУСМР" та "ІНОП"

про важливі і мало відомі сторінки з історії нашої галузі

Модератори: Игорь Евстафьев, zag

Відповісти
FireFly

"ВУСМР" та "ІНОП"

Повідомлення FireFly »

Вопросы имеются.

1. Кто-нибудь знает про структуру "ВУСМР" (Всеукраїнська спілка мисливців та рибалок) в 1920-1930-х годах? Поисковики дают только, что окруправлению ВУСМР были переданы в аренду три пруда в Качановке. Где находились сами здания окруправления? Тоже в Качановке? Вообще сколько управлений было? В каждой области? В каждом районном центре? Кто знает?

2. Как расшифровывается "ІНОП"? Версия -- "Інститут охорони природи". Но такой что-то не находиться. Нежинцы, это где-то в ваших краях, возможно.
Nick.Tallus
актив
Повідомлень: 33
З нами з: Пон грудня 05, 2005 2:25 pm
Звідки: г.Нежин
Контактна інформація:

Повідомлення Nick.Tallus »

FireFly, я когда-то искал Великанова по нашему отделению УТМР, было в архивах куча инфы. Знаю что в это время центральное отделение находилось в Харькове. Потом его перевели (вместе с архивом) в Киев. Куда точно - не знаю. Структуру попробую уточнить, но не обещаю это сделать очень быстро.
ІНОП - возможно, Інститут Народної Освіти та П... (или же речь идет о Полтавском ИНО, то есть - Інститут Народної Освіти м.Полтава )? Институтами народного образования называли тогда многие бывие и нынишние пединституты.

Вот такая версия. Кто еще что подкинет?
FireFly

Повідомлення FireFly »

Nick.Tallus писав:FireFly, я когда-то искал Великанова по нашему отделению УТМР, было в архивах куча инфы. Знаю что в это время центральное отделение находилось в Харькове. Потом его перевели (вместе с архивом) в Киев. Куда точно - не знаю. Структуру попробую уточнить, но не обещаю это сделать очень быстро.
ІНОП - возможно, Інститут Народної Освіти та П... (или же речь идет о Полтавском ИНО, то есть - Інститут Народної Освіти м.Полтава )? Институтами народного образования называли тогда многие бывие и нынишние пединституты.

Вот такая версия. Кто еще что подкинет?
Я как раз спрашиваю по статье Великанова про "Нежинскую округу". У него там есть указания на находки "біля ІНОП" и "в ВУСМР". Подозреваю, что раз речь идет о Нежинской округе, то для "ВУСМР" может иметься ввиду именно какое-нить Нежинское окружное управление. Только где оно находилось? В Качановке или в Нежине? Вообще, понимаю, что наверняка какую-нить инфу можно выудить из "Українського мисливця та рибалки", но это искать придется, а так, думаю, спрошу -- может кто знает.

Насчет "ІНОП" в Полтаве... Не знаю... А могло ли в Нежине что-нибудь с подобной аббревиатурой?
Аватар користувача
zag
актив
Повідомлень: 845
З нами з: Пон грудня 05, 2005 3:18 am
Звідки: ua
Контактна інформація:

Повідомлення zag »

ІНО - це точно "інститут народної освіти". напр., нинішній Луганський національний університет (колишній Луганський педагогічний інститут) у часи Великаніва/Веліканова був ДІНО (Донецький ІНО, заснований 1924 року).... Полтавський ІНО був недалеко від Ніжина..... можна уточнити у Сергія Шевченка. а структуру ВУСМР треба дивитися в УМР (Український мисливець та рибалка), там часто публікували офіційну інформацію і "повідомлення з місць (осередків)". Великанів вказує після ВУСМР ім'я Мигуліна (с. 29), який тоді працював у Харкові. де працював Більський - треба шукати, може й у Полтаві. Ім'я Більського зустрічалося нерідко.... взагалі цей блок статті написано дуже плутано.... думаю, що згадки ІНОП та ВУСМР не стосуються Ніжина, але ці дві назви наведено як загальновідомі кожному читачеві....
"робота - не вовк"? Робота — не я... — думав вовк
FireFly

Повідомлення FireFly »

Ответ на письмо из прошлого, 2006 год. Но все равно спасибо ;)
Аватар користувача
zag
актив
Повідомлень: 845
З нами з: Пон грудня 05, 2005 3:18 am
Звідки: ua
Контактна інформація:

письмо из будущего

Повідомлення zag »

для меня это не прошлое.... поскольку до сих пор пишу статью о Великанове! уже есть 5 страниц текста, но многое не ясно.... а гугл, молодец, нашел наши посты! вот я и ответил....
Востаннє редагувалось Суб травня 22, 2010 12:24 am користувачем zag, всього редагувалось 1 раз.
"робота - не вовк"? Робота — не я... — думав вовк
Аватар користувача
zag
актив
Повідомлень: 845
З нами з: Пон грудня 05, 2005 3:18 am
Звідки: ua
Контактна інформація:

ІНОП

Повідомлення zag »

http://pravopys.vlada.kiev.ua/mova/osvita/e_u/INO.htm ІНО з містом на П... був тільки в Полтаві.... тоді там найімовірніше працював М. Гавриленко....
"Інститути Народної Освіти (ІНО), високі школи в УССР, створені на поч. 1920-их pp. після ліквідації ун-тів (1920) на базі їх фіз.-матем.-природничих й іст.-філол. фак. та учительських ін-тів з метою готування учителів до заг.-осв. і проф. шкіл; ІНО ділилися на факультети соц. виховання і проф. освіти з різними відділами: фіз.-матем., фіз.-хем., біол., геогр., історії, мови й літератури тощо. Час навчання 4-5 років. 1929 р. в УССР було 12 ІНО (в Києві, Харкові, Одесі, Дніпропетровському, Ніжені, Полтаві, Кам'янці Подільському, Житомирі, Миколаєві, Херсоні, Чернігові, Луганському) з 6 200 студентами, серед яких українці становили 65%. Більшість ІНО видавало свої «Записки». Після відновлення ун-тів ІНО були ліквідовані, а їхні функції перебрали ун-ти й Педагогічні Інститути. Див. також Високі Школи"
"робота - не вовк"? Робота — не я... — думав вовк
FireFly

Повідомлення FireFly »

Видимо, таки, Полтава. Хотя тот же гугл "ІНОП" (в смысле ІНО в Полтаве) не знает.
Там в тексте не удет речь о том, что Великанов самолично кого-то в Полтаве наблюдал (он ссылается на Бильского). Это к тому, что, если исходить из текста, то упоминание (возможно) Полтавы с биографией Великанова никак не связано.

А про ВУСМР -- ничего выяснить уже нельзя, поскольку наверняка Мигулин бывал ни в одном управлении ВУСМР. Я изначально исходила из того, что поскольку в названии фигурирует Нежинская округа, то и упоминания IНОП, ВУСМР относятся к ней же. Но, судя по всему, эти упоминания идут вне связи с Нежином, просто для дополнительной иллюстрации интересного наблюдения.
Аватар користувача
zag
актив
Повідомлень: 845
З нами з: Пон грудня 05, 2005 3:18 am
Звідки: ua
Контактна інформація:

Повідомлення zag »

я также думаю, что оба примера даны для илюстраций и дополнений к характристике вида в регионе в целом. в то же время, остается нпонятным, общался ли Великанов с Бильским напрямую или у Бильского была такая публикация (и то, и другое интересно). Мазурмович упоминает "Бєльського Б. I. (1887–1964)" как с/х и мед энтомолога, который с 1937 по 1941 работал в институте зоологии, а после войны отбыл на укрепление советстой науки в Ровенскую СЭС. Кроме того, Мигулин бывал на Нежинщине во время работы там Великанова. Однозначно они встречались. Вот только Мигулин всячески обошел в свой монографии сведения Великанова и контакты с ним (возможно, в связи с репрессиями, в которых, надеюсь, он сам никаким образом не участвовал). У Мигулина в книге есть прямые указания на Нежин (без сборщика), и Великанов скрыт в литературе под буквой "В.".
Востаннє редагувалось Чет травня 20, 2010 8:44 pm користувачем zag, всього редагувалось 1 раз.
"робота - не вовк"? Робота — не я... — думав вовк
FireFly

Повідомлення FireFly »

FireFly писав: А про ВУСМР -- ничего выяснить уже нельзя, поскольку наверняка Мигулин бывал не в одном управлении ВУСМР.
А впрочем, наверное, все очень просто. Мигулин упоминает только одного ушана, найденного / добытого собстенно им -- "на хут. Коробовому". Вероятно, это одно и то же.

Ау, харьковчане, подтвердите, пожалуйста, мою догадку. Имел ли Коробов хутор какое-то отношение в ВУСМР??
Аватар користувача
zag
актив
Повідомлень: 845
З нами з: Пон грудня 05, 2005 3:18 am
Звідки: ua
Контактна інформація:

Коробів хутір => Зміївський р-н

Повідомлення zag »

Мигулин, а также многие другие харьковчане часто упоминают этот локалитет в окр. Донецкой биостанции (т.е. Гайдар).
У меня есть такая запись в кадастре находок подземной полевки:
• Зміївський р-н, с. Коропове («Коробів хутір») кол. ЗІН (Виноградов, 1922). Там никаких следов ВУСМР не может быть....
"робота - не вовк"? Робота — не я... — думав вовк
FireFly

Повідомлення FireFly »

Спасибо, я знаю, что такое Коробов хутор и Гайдары :)

Но почему бы и нет.

Хотелось бы услышать харьковчан.
Аватар користувача
zag
актив
Повідомлень: 845
З нами з: Пон грудня 05, 2005 3:18 am
Звідки: ua
Контактна інформація:

про ВУСМР

Повідомлення zag »

знайшов дещо цікаве про ВУСМР тут. пару найбільш цікавих блоків (скорочення і масним - мої):

... Початок діяльності Української спілки мисливців і рибалок ... покладений 10 липня 1921 р. в м. Харкові, коли за ініціативою існуючої у той час при Народному комісаріаті землеробства (НКЗ) УРСР Центромисливства, був скликаний 1-й з'їзд, на якому мисливці і рибалки об'єдналися у Всеукраїнську спілку мисливців і рибалок (ВУСМР). ... До Харкова з'їхалися посланці восьми губернських організацій, об'єднуючих 45 тисяч чоловік.... На з'їзді були представлені: Донецька...; Екатеринославська...; Запорізьке губернське відділення...; Кременчуцька...; Миколаївська...; Одеська...; Спілка мисливців і рибалок Полтавської губернії; Харківська губернська спілки любителів рушничного полювання і полювання з собаками. Були присутні також представники Волинської, Київської, Подільської і Чернігівської губерній... Першим головою президії Центральної ради ВУСМР на з'їзді був обраний Віктор Григорович Аверін... Не пройшло і року з часу заснування спілки, як ... з'явився журнал "Мисливство і рибальство" Елізаветградської спілки мисливців і рибалок. Це було перше видання в Україні, яке швидко стало популярним не тільки в межах губернії, але і в інших регіонах....

На II з'їзді ВУСМР 19 березня 1923 р. був обговорений проект нового Декрету про полювання і вдосконалений Статут спілки. У той час спілка об'єднувала вже близько 80 тисяч членів, швидкими темпами формувалася інфраструктура спілки - за дорученням і з відома Народного комісаріату землеробства створювалися заповідники, показові і зразкові мисливські і рибальські господарства, розплідники дичини і риби, хутрового звіра і мисливських собак.... У 1928 році членами спілки були вже близько 168 тисяч любителів природи. ... В кінці двадцятих - початку тридцятих років структура і підлеглість в системі спілки не раз змінювалися у зв'язку із змінами в адміністративно-територіальному розподiлi республіки.

... У 1933 році страшне лихо смертоносною хвилею прокотилося по українській землі. Не пройшло воно і мимо Всеукраїнського спілки мисливців і рибалок. У той трагічний рік і ліс, і поля, і луги спустіли. Полювати практично було нема на що, оскільки в Україні лютував страшний голод. Ще у 1931 році Всеукраїнську спілку реорганізували. Спочатку вона влилася у Всесоюзне об'єднання і офіційно називалася Всеукраїнська Кооперативна Рада мисливців і рибалок. ... У 1933 році... спілка була ліквідована. Матеріально-технічна база ... перейшла у ведення "Союзхутро", який теж проіснував недовго. Замість нього з'явилося "Заготживсировина". Його завдання – заготівля тваринницької продукції і виконання плану за всяку ціну. ...."

~~~~~~~~~~~

щодо Качанівки: тут її не згадано. схоже, там було тільки окружне управління у 1925-1941 роках >>>.

~~~~~~~~~~~

ще про можливий стосунок Мигуліна. О. Мигулін, схоже, підключився до мисливських справ тільки у 30-ті роки, разом зі створенням "заготхутровини" (за Олексій Мигулін і Яків Зубко — видатні українські теріологи:

"... протягом 1922–1924 рр. він працював старшим ентомологом Сумського управління Цукротресту, 1924–1925 рр. — старшим ентомологом Харківської губернської станції захисту рослин, 1925–1929 рр. — завідувач Центральною станцією захисту рослин Наркомзему УСРР, згодом — заступник директора Українського тресту по боротьбі з шкідниками сільськогосподарських рослин, завідувач сектора Українського НДІ захисту рослин в Харкові. Одночасно із питаннями захисту рослин О. Мигулін займався проблемами ведення мисливського господарства, керуючи Українською системою «Заготпушнина».... У 30-ті роки він очолював Державну програму з промислу і постачання на міжнародний ринок «м'якого золота»...."
Востаннє редагувалось Вів травня 25, 2010 9:42 pm користувачем zag, всього редагувалось 1 раз.
"робота - не вовк"? Робота — не я... — думав вовк
Skorobogatov
актив
Повідомлень: 32
З нами з: Сер грудня 21, 2005 12:38 pm
Звідки: Kharkov

Повідомлення Skorobogatov »

Лёля, на выходных ничего выяснить не смогу, а после них сконтактируюсь с Харьковским УОРом. Есть там знакомые. Сами они врядли что-то знают по твоему вопросу, но, возможно, найдутся какие-нибудь бумаги и др. инфа.
Кстати, газету "Український мисливець та рибалака" я пытался добыть в нашей центральной областной библиотеке, но... :cry: Во всяком случае, нужных мне номеров не было, и, насколько помню, не было вообще никаких. Возможно, в Киевских библиотеках номера найдутся.
FireFly

Повідомлення FireFly »

Женя, спасибо за готовность помочь, но мне уже неудобно, что такие специальные вопросы задаю :). Специально разыскивать не надо. Может, при случае. Я просто думала, что где-то история биостанции прописана и, если там какое-то управление ВУТМР было, то оно в той истории должно фигурировать. Ну, и вам ближе.
Но, правда, специально не нужно.
Газета у нас в библиотеке есть. Просто как раз форумы в этом случае более полезны: вдруг кто-то знает и сразу скажет, не приходиться тратить время на копание. Но, если нет, сама покопаю при ближайшей возможности.
FireFly

Re: про ВУСМР

Повідомлення FireFly »

zag писав: ще про можливий стосунок Мигуліна. О. Мигулін, схоже, підключився до мисливських справ тільки у 30-ті роки, разом зі створенням "заготхутровини"
Он мог в гости зайти. Статья Великанова -- 1930 г. Возвращаясь к ушанам... ;) Мигулин упоминает только одного "собранного" лично им ушана: либо он забыл про другого, либо путаница с данными в статье Великанова.
Аватар користувача
zag
актив
Повідомлень: 845
З нами з: Пон грудня 05, 2005 3:18 am
Звідки: ua
Контактна інформація:

від Токарського

Повідомлення zag »

В.А. надіслав мейлом:
"У меня есть подписка за 1928 г. в 10 номере есть информация что "Це масова органiзацiя (170560 чоловiк на 1.10.1928 р.), де кожний трудящий, крiм здорової розваги, має можливiсть користати з природних багатств країни. Це повна протилежність замкнутій панській касті мисливців-поміщиків та мисливців-капіталістів." Как понял, организация занималась всей природо-охранной проблематикой вплоть до организации питомников по разведению выхохули, сурков и т. д."

отже, щодо структури і географії ВУСМРу даних поки немає..... :( але характеристика ВУСМР дуже симпатична :lol:
"робота - не вовк"? Робота — не я... — думав вовк
Відповісти