зуби хижаків: вчимося міряти і визначати

питання, консультації, поради

Модератор: zag

Відповісти
Аватар користувача
zag
актив
Повідомлень: 845
З нами з: Пон грудня 05, 2005 3:18 am
Звідки: ua
Контактна інформація:

зуби хижаків: вчимося міряти і визначати

Повідомлення zag »

часом виникають питання щодо окремих методичних тонкощів, які можуть бути важливими для далеко не одного колеги і тим паче на які можуть дати кращу відповідь ті, хто у тому розуміється краще. власне, для того й існує форум. тому, отримавши питання і слідом чітку ілюстровану відповідь першокласного фахівця, переношу це на форум.

питання щодо зубів росомахи
Дозвольте звернутися до Вас із питанням. Справа в тому, що зараз я разом з польським колегою Адріаном Марцишаком допрацьовую замітку про знахідку верхньо щелепи пізньоплейстоценової росомахи з околиць Канева. Збереглася права половина щелепи з Р3-Р4. Усе нормально, однак я маю зняти проміри Р4 - ширина коронки від основи протокона та ширина від основи метакона (може, правда, я не так переклав - width of the crown on the base of the protocone and width on the base of the metacone). Підкажіть, будь-ласка, як це можна здійснити (я не досить грунтовно знаю одонтографію)? Буду щиро вдячний Вам за допомогу.
З повагою, Олександр Ковальчук

Олександре, думаю, що можна перекласти як "ширина коронки при основі протокона" та "ширина при основі метакона". взагалі так думаю, що палеонтологічний матеріал давно пора описувати англійською, бо фахівців в межах однієї країни не вистачить для належного поширення інформації. точки вимірів краще дивитися у спеціальній літературі, якої, як думаю, є чимало. у мене такої немає.
копію шлю Дмитру Іванову (ННПМ), який перфектно знається на зубах хижих, а також Ігорю Дикому (ЛНУ), який у своїй дисертації
наводив виміри черепів і зубів борсуків.
"робота - не вовк"? Робота — не я... — думав вовк
Аватар користувача
zag
актив
Повідомлень: 845
З нами з: Пон грудня 05, 2005 3:18 am
Звідки: ua
Контактна інформація:

Re: виміри зубів хижаків

Повідомлення zag »

от і коментар фахівця.

Промеры, о которых идет речь, - это "width across the protocone" и "width across the metacone". Я сделал иллюстрацию, использовав Р4 росомахи (см. в приложении). Как видно из схемы, ширина измеряется перпендикулярно продольной оси зуба. Это стандартная методика промеров хищнических зубов: одна губка штангенциркуля фиксируется на лабиальной стороне зуба (параллельно продольной оси зуба), а вторая - на необходимой точке лингвальной стороны.
Gulo gulo P4.jpg
Следует, однако, учесть, что в отдельных группах хищников (особенно когда лабиальный край Р4 имеет выступ в своей центральной части) могут быть отклонения от этой схемы. Поэтому я рекомендую Александру уточнить методику, используемую именно Марчишаком (тем более, если планируется сравнение с промерами, сделанными самим Адрианом).

Удачи всем участником этой конференции! :)
Дмитрий
Олександр Ковальчук
актив
Повідомлень: 95
З нами з: Суб листопада 13, 2010 8:04 pm
Звідки: Київ

Re: зуби хижаків: вчимося міряти і визначати

Повідомлення Олександр Ковальчук »

Шановні колеги1
Щиро дякую за допомогу!

З повагою, Олександр Ковальчук :lol:
Олександр Ковальчук
актив
Повідомлень: 95
З нами з: Суб листопада 13, 2010 8:04 pm
Звідки: Київ

Re: зуби хижаків: вчимося міряти і визначати

Повідомлення Олександр Ковальчук »

Фото черепа рецентної росомахи:
http://animaldiversity.ummz.umich.edu/s ... _gulo.html
Відповісти